Noszenie

Noszenie

CEL: optymalizacja napięcia mięśniowego i dbanie o prawidłowe ułożenie stawów.

Korzystając z zaleceń Pawła Zawitkowskiego oraz zasad NDT Bobath, proponuję nosić dziecko w następujących pozycjach:

1. Pozycja „fasolki”:

  • tułów dziecka opiera się częściowo o brzuch i przedramię rodzica, głowa o dół
  • łokciowy tej samej ręki,
  • druga ręka mamy czy taty podtrzymuje w zgięciu i lekkim odwiedzeniu stawy biodrowe i kolanowe,
  • dzieci bardzo małe i nieporadne zaleca się trzymać w pozycji horyzontalnej; dzieci nieco starsze i z lepszą kontrolą ciała można trzymać nieco bardziej

Noszenie

2. Innym sposobem noszenia małych dzieci, zwłaszcza dzieci ze zmiennym napięciem mięśniowym z prze- wagą spastyczności, jest tzw. krzesełko”:

  • dziecko opiera tułów o plecy rodzica, który powinien być tym bardziej odchylony do tyłu, im mniejszą kontrolę głowy prezentuje dziecko, kończyny dolne dziecka powinny być podtrzymywane pod udami, z dbałością o zgięcie, odwiedzenie i niewielką rotację zewnętrzną stawów biodrowych,
  • ważne jest, aby dziecko miało symetrycznie i bezpiecznie umiejscowioną głowę: opartą o tułów rodzica lub aby samo trzymało ją w pożądany sposób.

Noszenie

3. Bardzo ważne jest dostarczenie dziecku (zwłaszcza po posiłkach), pozycji, kiedy ciało utrzymywane jest bardziej pionowo. Przykładem takiej pozycji jest położenie dziecka na ramieniu rodzica z twarzą dziecka zwróconą do mamy czy taty, z kończynami górnymi opartymi o staw ramienny mamy czy taty i swobodnie łożonymi przed ramionami dziecka na plecach opiekuna .

Noszenie

 

4. Dziecko starsze, kontrolujące ułożenie głowy, można trzymać raz na jednym, raz na drugim biodrze rodzica, z podtrzymaniem miednicy dziecka tak, aby biodro spoczywające na brzuchu mamy czy taty było bardziej zgięte, a drugie wraz z kończyną dolną prezentowało więcej wyprostu. Istotne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica jest zmienianie stron noszenia, aby mobilizować do zmiennej rotacji tułowia i kończyn dziecka oraz aby nie przeciążać bioder rodzica.

fota017

SPOSÓB WYKONANIA

· Trzymaj dziecko jak najbardziej symetrycznie.

· Zwróć uwagę na kontrolę głowy.

· Zwróć uwagę na optymalne ułożenie stawów kończyn.

· Zwróć uwagę na ułożenie kręgosłupa.

OCZEKIWANY EFEKT

Unikanie reakcji związanych z wygórowanym napięciem mięśniowym. Dbanie o poprawne rozwijanie się i ułożenie stawów.