Podnoszenie dziecka

Podnoszenie dziecka

CEL: zapewnienie komfortu i prawidłowej pozycji stawom. Zmniejszenie napięcia mięśniowego w kończynach dolnych.

1. Sposób podnoszenia dziecka niepotrafiącego samodzielnie utrzymać głowy:

  • Dziecko leży na plecach.

Podnoszenie dziecka

  • Obróć je na bok, tak aby głowa dziecka spoczywała bokiem na twojej ręce, tułów był oparty o przedramię, a kończyny dolne swobodnie mogły się ruszać z przodu dziecka po uprzednim oparciu jego miednicy o twoje ramię.

Podnoszenie dziecka

  • Twoja druga ręka podtrzymuje głowę dziecka po drugiej stronie malucha, okalając ją z boku. Podnieś dziecko z pozycji leżenia na boku na twoim przedramieniu.

Podnoszenie dziecka

  • Kiedy dziecko stabilnie opiera głowę o twoją rękę, przesuń rękę znajdującą się wyżej tak, aby głowa dziecka oparła się o twój dół łokciowy, a drugą rękę przesuń tak, aby podtrzymać stawy biodrowe. Sposób trzymania dziecka przypomina „fasolkę”.

OCZEKIWANY EFEKT

Unikanie reakcji związanych z wygórowanym napięciem mięśniowym. Dbanie o poprawne rozwijanie się i ułożenie stawów. Nauka samodzielności.

2. Sposób podnoszenia dziecka przeznaczony dla dzieci kontrolujących głowę:

  • Połóż rękę na boku brzucha dziecka.
  • Delikatnie uciśnij bok dziecka, kierując nacisk w kierunku do dołu pachowego dziecka. Drugą rękę połóż na ramieniu po przeciwnej stronie. Naciśnij zdecydowa- nie w kierunku do przeciwległego biodra dziecka. Niewielki nacisk trwa do momentu uniesienia głowy przez dziecko.
  • Unieś dziecko do góry i oprzyj jego tułów o siebie, jak w pozycji „krzesełka”.

fota023

OCZEKIWANY EFEKT

Unikanie reakcji związanych z wygórowanym napięciem mięśniowym. Dbanie o poprawne rozwijanie się i ułożenie stawów, w tym stawów kręgosłupa.